Wraz z upływem lat pojawia się coraz więcej problemów zdrowotnych. Jednymi z nich są Alzheimer i demencja starcza, które wiele osób traktuje jako tę samą chorobę. Są to jednak dwie różne przypadłości, z którymi czasem borykają się seniorzy. Podczas podejmowania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech należy mieć świadomość, że podopieczny może cierpieć na te choroby. Poznaj czym różnią się choroba Alzheimera i demencja starcza.
Demencja starcza to neurodegeneracyjna choroba, czyli taka, która wraz ze swoim rozwojem prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu. Nazywana otępieniem starczym objawia się szeregiem zachowań, które są wyraźnie zauważalne w przypadku osoby chorej. Należą do nich przede wszystkim kłopoty z zapamiętywaniem prostych z pozoru rzeczy, jak imiona, nazwiska a nawet nazwy przedmiotów. Pojawiają się problemy z obliczaniem i zaburzenia mowy. Osoba chora na demencję starczą bywa agresywna i apatyczna, trudno jej się skupić na codziennych czynnościach, a wahania nastrojów stają się u niej dość częste.
Przyczyny demencji leżą przede wszystkim w wieku oraz współistniejących chorobach układu nerwowego. Wraz z rozwojem lat nowe objawy otępienia starczego pojawiają się, a starsze mogą nasilać. Do zaawansowania demencji prowadzi też stosowanie używek, a także przewlekły stres. Ważne jest zdiagnozowanie choroby w odpowiednim czasie, ponieważ jako uważana przez niektórych za naturalny objaw starzenia i przez to nieleczona może prowadzić do poważnych nieodwracalnych uszkodzeń układu nerwowego.
Należy wiedzieć, że o ile demencja starcza, czyli inaczej otępienie starcze to cały zespół schorzeń podeszłego wieku na tle nerwowym, o tyle Alzheimer jest jednym z jej rodzajów. Spowodowana jest ona uszkodzeniem połączeń nerwowych na skutek obecności białek w mózgu, a także brakiem wystarczającej ilości przekaźników chemicznych, które uniemożliwiają płynny przepływ sygnałów w układzie nerwowym. Najważniejsza różnica między chorobą Alzheimera a demencją to ta, że choroby Alzheimera nie da się wyleczyć. W przypadłości tej można jedynie zahamować jej objawy. Demencję starczą można natomiast odpowiednim leczeniem odwrócić.
Objawy choroby Alzheimera mogą wydawać się podobne do demencji, dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie podopiecznego przez specjalistę. Do objawów choroby Alzheimera należą między innymi zaniki pamięci krótkotrwałej, zapominanie miejsca, w którym chory obecnie się znajduje, powtarzające się pytania, a także problemy z wysławianiem się oraz irytacja i zdenerwowanie.
Pomoc starszej osobie chorej na demencję lub Alzheimera jest niezwykle ważna. Postępujące choroby mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Zdarza się, że uszkodzenia układu nerwowego chorego są ogromne, a co jakiś czas w mediach można usłyszeć o osobach chorych, które zaginęły poprzez zanik pamięci i utratę świadomości. Aby uchronić seniora przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia sytuacjami konieczne jest podjęcie leczenia. Jeśli opiekunka albo ktoś z rodziny zauważają niepokojące zachowania koniecznie należy udać się z seniorem do lekarza. Możliwe, że wyjeżdżając do pracy jako opiekunka osób starszych na zastępstwo rodzina zapomni poinformować o fakcie choroby, dlatego ciągle należy zwracać uwagę na zachowania podopiecznego.
W przypadku demencji starczej warto ćwiczyć układ nerwowy chorego poprzez proste czynności, jak czytanie książek, granie w gry pamięciowe, wypełnianie krzyżówek lub sudoku, a także wykonywać inne zajęcia wymagające koncentracji, skupienia i myślenia stymulując układ nerwowy.
Osoby chore na demencję oraz chorobę Alzheimera wymagają szczególnej opieki oraz uwagi. Muszą znajdować się one pod ciągłą obserwacją, a wykonywanie prostych ćwiczeń umysłowych może pomóc w zahamowaniu postępujących dolegliwości. Nawet w przypadku, kiedy osoba podejmująca pracę opiekunki osób starszych nie została poinformowana o ewentualnym występowaniu tego typu chorób, trzeba zwrócić uwagę i zdecydowanie reagować, gdy pojawiają się niepokojące zachowania.