3 grudnia 2023
Choroby u osób starszych 7 lutego 2022

Biegunka u osób starszych – jak ją zatrzymać i jakie mogą być jej przyczyny?

Biegunka u starszej osoby to kłopot, z którym mierzą się opiekunki seniorów.

Biegunka u osób starszych to zdecydowanie jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości układu pokarmowego. Wrażliwość jelit, która następuje wraz z zaawansowaniem wieku, a także nieodpowiednia dieta mogą doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych skutków, które jeśli nie są powstrzymywane, mogą skutkować gorszymi konsekwencjami. Poznaj sposoby przeciwdziałania biegunce u osób starszych oraz przyczyny jej występowania.

Co powoduje biegunkę u osób starszych?

Biegunka, choć to stosunkowo częsta choroba nie powinna być lekceważona, szczególnie jeśli dotyka ona seniorów. Przypadłość ta objawia się luźnym stolcem i podobnie jak zaparcia może być skutkiem występowania różnych chorób oraz nieprawidłowej diety. Często jednym z powodów występowania biegunki są zatrucia pokarmowe spowodowane bakteriami lub wirusami. Biegunkę powoduje też nietolerancja laktozy oraz osłabienie perystaltyki jelit, ale jej źródła mogą leżeć też w znacznie cięższych schorzeniach. Biegunka występuje w przypadku chorób takich jak: cukrzyca, choroba wrzodowa żołądka, marskość wątroby, kamica żółciowa, a w skrajnych przypadkach także rak jelita grubego.

Bardzo ważne jest odpowiednie reagowanie w przypadku występowania szczególnie przewlekłej i ostrej biegunki u osoby starszej, ponieważ może być ona sygnałem niepokojących zmian w organizmie. Nieleczona może skutkować odwodnieniem organizmu podopiecznego, co z kolei może doprowadzić nawet do śmierci.

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Wprowadzenie odpowiedniej diety przy biegunce osoby starszej może ograniczyć, a nawet doprowadzić do zakończenia występowania nieprzyjemnej dolegliwości. Jeśli jednak ma ona przebieg bardzo intensywny i bolesny należy zdecydowanie udać się do lekarza. Zapewne przepisze on leki na biegunkę, które pomogą zwalczyć problem oraz zapobiec odwodnieniu seniora. Wśród niepokojących objawów ciężkiej biegunki znajdują się: występowanie krwi lub śluzu w stolcu, wysoka gorączka, zasłabnięcia, silne bóle żołądka i wymioty. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza również wtedy, gdy biegunka trwa kilka dni.

Dieta przy biegunce u seniora

W przypadku, kiedy u podopiecznego zauważymy występowanie biegunki należy wprowadzić radykalne zmiany w jadłospisie ograniczające występowanie ciężkostrawnych potraw, które wchodzą w skład na przykład kuchni niemieckiej lub polskiej. Trzeba wtedy pozbyć się potraw tłustych, roślin strączkowych i ostrych przypraw. Gorące napoje i soki owocowe należy zastąpić chłodną, gorzką herbatą, pieczywo sucharami, a warzywa podawać w formie gotowanej lub w postaci zup i kremów. Dobrym dodatkiem do dietetycznych dań będzie kasza jęczmienna oraz kleik ryżowy, a w ramach przekąski warto podawać owoce, szczególnie morele, czarne porzeczki lub jagody. Jeśli biegunka może mieć swoje źródło w nietolerancji laktozy przez podopiecznego, wtedy trzeba wykluczyć z diety produkty zawierające ten związek.

Nawodnienie w przypadku występowania biegunki u seniora jest bardzo ważne

Nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które w przypadku występowania biegunki pełni kluczową rolę w powrocie do zdrowia oraz zapobieżeniu dalszych złych konsekwencji. Czarna herbata i woda mogą być w tym przypadku niekiedy zastępowane naparami z ziół. Ziołami pomagającymi w walce z biegunką są między innymi: rumianek, mięta, szałwia oraz korzeń lukrecji. Do naturalnych sposobów przeciwdziałania biegunce zalicza się też napary z kory dębu, liści jeżyny, liści maliny oraz ziela bukwicy. Zawierają one nietoksyczne garbniki, które przy interakcji z błoną śluzową jelit tworzą naturalną powłokę ochronną. Ta z kolei zapobiega wchłanianiu się bakterii i utracie wody zagęszczając stolec i spowalniając pracę jelit.

Podsumowanie

Biegunka to bardzo powszechna dolegliwość układu pokarmowego u osób starszych. Należy wiedzieć, że nie może być ona bagatelizowana, a nieleczona może doprowadzić do bardzo złych konsekwencji. W przypadku ostrego przebiegu bez zastanowienia trzeba zgłosić się z osobą chorą do lekarza, który rozpozna jej źródło i podejmie skuteczne leczenie. Biegunce może przeciwdziałać zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do jadłospisu dietetycznych potraw. Bez względu na stopień intensywności biegunki zawsze należy dbać o odpowiednie nawodnienie osoby starszej.