Wraz z wiekiem zapotrzebowanie kaloryczne organizmu spada, co jest naturalnym następstwem upływu lat. Problemem staje się jednak brak apetytu u seniora, który może doprowadzać do pewnych problemów zdrowotnych. Sprawdź, jak prawidłowo poradzić sobie z tym problemem i jak pobudzić apetyt u podopiecznego.
Brak apetytu u seniora może wywołać naprawdę sporo czynników. Wśród nich znajdują się miedzy innymi problemy ze stanem zdrowia jamy ustnej, takie jak bolące zęby, a także braki w uzębieniu, które mogą powodować niedogodności lub problemy w przyjmowaniu i konsumowaniu posiłków. Do tego rodzaju niedogodności zalicza się też nieprawidłowo dopasowana proteza zębowa, która może odpadać lub sprawiać ból wbijającymi się w podniebienie, policzki lub język elementami. Jednym z powodów braku apetytu u seniora są również przyjmowane leki wywołujące jadłowstręt oraz mało aktywny tryb życia – słaba kondycja fizyczna i brak ruchu.
Do przyczyn braku apetytu u seniora należą też problemy układu pokarmowego, a także zdawałoby się nieco błahą rzecz, jaką jest przyzwyczajenie do przyjmowania posiłków o określonych godzinach. Brak apetytu u seniora może być spowodowany problemami hormonalnymi, tarczycowymi oraz cukrzycą, a także różnego rodzaju infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, pasożytniczymi oraz grzybiczymi. W przypadku chorób koniecznie należy zgłosić się z seniorem do lekarza.
W przypadku, kiedy starsza osoba nie chce jeść, kluczowym jest rozpoznanie przyczyny braku apetytu. Pierwszym, co należy wtedy zrobić, jest szczera rozmowa z podopiecznym. Dzięki umiejętności dobrej komunikacji, będących jedną z podstawowych cech charakteru, które powinna posiadać osoba chcąca pracować jako opiekunka i otwarciu seniora można łatwo odnaleźć źródło problemu, który czasem może być ukrywany przez poczucie wstydu. Warto także poprosić opinię, czy serwowane posiłki na pewno smakują seniorowi oraz czy czuje się po nich dobrze. Naturalnym jest fakt, iż osoby starsze mogą być przyzwyczajone do pewnych smaków i produktów. Opiekunka bez posiadania odpowiedniej wiedzy dotyczącej preferencji nie zawsze trafi w gust, tym bardziej, kiedy dopiero poznaje obcą wcześniej kuchnię niemiecką. Przyczyna niejedzenia może leżeć także w sposobie podania posiłków – mogą być one mało estetyczne oraz zniechęcać do degustacji lub być zwyczajnie zbyt duże.
Istnieje wiele sposobów na walkę z niechęcią do jedzenia wśród osób starszych. Jednym z nich jest poprawienie aktywności fizycznej, która naturalnie wspomoże pracę układu trawiennego i pobudzi apetyt. Warto przemyśleć również sposób podawania jedzenia i zaproponować mniejsze porcje, ale z większą częstotliwością, na przykład 5 posiłków dziennie. Posiłki powinny być oddzielone od siebie regularnymi, kilkugodzinnymi odstępami czasu. Oprócz wielkości i częstotliwości należy zadbać o ich różnorodność i smak dań, co zachęci seniora do konsumpcji. Warto wzbogacać potrawy w różnego rodzaju zioła oraz przyprawy. Do posiłków powinno podawać się napoje, które wpłyną dobrze na nawodnienie organizmu. Do naturalnych rozwiązań należą napary z ziół pobudzających apetyt. Takimi ziołami są na przykład koper włoski, anyż, a także mięta pieprzowa.
Wśród rozwiązań mniej naturalnych, choć często opartych na naturalnych składnikach jest podawanie tabletek oraz syropu na brak apetytu dla seniora. Warto włączyć je do codziennej diety, kiedy naturalne metody nie spełniają swojej roli. Decyzję o podawaniu suplementów, witamin, a przede wszystkim leków należy skonsultować z lekarzem.
Problem z brakiem apetytu u seniora to wyzwanie, z którym może borykać się opiekunka osób starszych. Warto wpierw spróbować rozwiązać problem szczerą rozmową, a następnie naturalnymi metodami. W przypadku braku poprawy w ostateczności należy zasięgnąć syropów lub leków na brak apetytu u seniora, które wpierw należy skonsultować z lekarzem. Wśród podanych rozwiązań nie można zapomnieć o bardzo ważnym aspekcie – jedzenie powinno być przyjemnością pozbawioną rozpraszaczy i pośpiechu.