4 grudnia 2022
Praca dla opiekunów osób starszych 18 października 2021

Cechy charakteru, które powinna posiadać osoba chcąca pracować jako opiekunka seniorów.

Pewien zbiór cech charakteru zdecydowanie pomaga w pracy z osobami starszymi – poznaj je.

Każda osoba myśląca nad pracą jako opiekunka lub opiekun osób starszych w Niemczech powinna zastanowić się, czy posiada pewien zestaw cech charakteru, który jest wręcz konieczny w tym zawodzie. Bez nich może okazać się, iż wyjazd zarobkowy za granicę do opieki na zastępstwo lub do pracy na dłuższy czas będzie trudnym doświadczeniem. Poznaj najważniejsze cechy opiekunki i opiekuna osób starszych.

Jakie cechy powinna mieć opiekunka osób starszych?

Wśród cech opiekunki osób starszych warto wyróżnić te, które są ekstremalnie ważne w przypadku podejmowania się tego zawodu. Są nimi przede wszystkim:

• Cierpliwość i tolerancja – jedne z kluczowych cech, które są wymagane podczas opiekowania się osobami starszymi. Nie zawsze podopieczni wykazują się wigorem, zarówno jeśli chodzi o wykonywanie pewnych codziennych czynności, jak i sprawne myślenie. Bardzo często najprostsze zadania potrafią sprawić im trudność, a upierając się nad ich wykonaniem należy zaakceptować ten fakt i wesprzeć zarówno radą, jak i obecnością. Bardzo często proste czynności, jak choćby nakarmienie kota lub samodzielne uczesanie się, pomagają zachować pewną rutynę, dzięki której seniorzy wciąż czują, że ich życie biegnie aktywnym torem.

• Komunikatywność – to kolejna niezwykle ważna cecha. Jest zarówno wymagana podczas opieki nad osobami starszymi w Niemczech, jak i innych zagranicznych krajach, ale także w Polsce. Związana jest ze znajomością języka i zachowań danego społeczeństwa, którego częścią jest podopieczny, ale również umiejętnościami interpersonalnymi. Chodzi tu przede wszystkim o codzienny kontakt z seniorem – od momentu pierwszego spotkania i wywarcia dobrego wrażenia, po regularne rozmowy i zapewnienie poczucia wsparcia i zrozumienia. Zdarza się, że seniorzy są samotni, a jedyną osobą, z którą mogą porozmawiać i spędzić czas są właśnie ich opiekunowie. Z tą cechą bezpośrednio wiążą się kolejne – opiekuńczość i empatia.

• Opiekuńczość i empatia – naturalne poczucie troski o dobro drugiej osoby oraz umiejętność spoglądania na pewne sprawy z perspektywy innych to bardzo cenne cechy w przypadku pracy z seniorami. W pracy opiekunki osób starszych bardzo ważne jest zapewnienie pełni bezpieczeństwa podopiecznym również dzięki naturalnemu wyczuciu ich potrzeb emocjonalnych i fizycznych. Zdarza się, że osoby starsze i schorowane tracą sens życia, a co za tym idzie dbałość o swoje zdrowie, higienę i komfort psychiczny. Często w związku z osamotnieniem przez najbliższych popadają w depresję i innego rodzaju choroby. Opiekunka czy opiekun w żadnym przypadku nie mogą zastępować lekarzy i psychologów, natomiast jak najbardziej powinny stanowić wsparcie w codziennym życiu. Te zadania znacznie ułatwia umiejętność stawiania siebie na miejscu podopiecznego i próba zrozumienia jego doświadczeń, które mogły wywołać smutne momenty.

• Optymizm – ta bardzo ważna cecha charakteru pozwoli nie tylko uprzyjemnić codzienną współpracę z podopiecznym, ale także rozweselić jego życie. Często starsi ludzie doświadczeni są przez różne sytuacje, z jakimi spotkali się na przestrzeni lat. Rozstania i rozłąki z najbliższymi, przyjaciółmi czy pupilami mogą wywołać długotrwałe uczucie smutku, które optymistyczny opiekun powinien potrafić zdominować swoim pozytywnym nastawieniem do życia. Dzięki temu senior na nowo odnajdzie pogodę ducha, która doda radości i chęci do życia. Optymistyczny opiekun nie tylko będzie w stanie rozweselić podopiecznego żartami, ale również zabierze na spacer, pokaże ciekawe rzeczy w kreatywny sposób odsuwając od starszej osoby poczucie codziennej, nudnej szarości. Dzięki twórczemu i pozytywnemu działaniu opiekuna osoba ta może odnaleźć w sobie pasję. Optymizm pobudzi też z pewnością poczucie zaufania, zaś to doprowadzi do chętniejszej współpracy.

• Radzenie sobie ze stresem – opieka nad osobą starszą jest stresującym zadaniem. Wraz z wiekiem przybywa problemów ze zdrowiem, wielu traci chęć do aktywnego życia i wewnętrzną radość. Stres podczas opieki nad seniorami może więc pojawić się zarówno w przypadku kłopotów fizycznych, jak i skomplikowanych relacji i trudnych sytuacji spowodowanych na przykład przez upór podopiecznego. Ważne jest, aby w sytuacjach stresujących zachować trzeźwy umysł i sprawne myślenie. Stres może być również związany ze zmęczeniem, zmianą środowiska i przeprowadzką do innego kraju, na przykład w czasie podejmowania opieki nad osobami starszymi w Niemczech. W każdej sytuacji budzącej zdenerwowanie należy zapanować nad swoimi emocjami i nie pozwolić zdominować się przez stres.

Podsumowanie

Praca z osobami starszymi jest bardzo wymagająca i z pewnością nie jest przeznaczona dla każdego. To odpowiedzialność, której powinny podejmować się osoby cechujące się wyjątkowymi cechami, co nie tylko ułatwi wykonywanie codziennych zadań, ale również sprawi, że podopieczni poczują się komfortowo.