3 grudnia 2023
Praca dla opiekunów osób starszych 19 października 2021

Ile wynosi czas pracy opiekunki osób starszych w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech nie jest pracą z unormowaną liczbą godzin.

Opieka osób starszych w Niemczech to duży obowiązek, w który należy włożyć spory godzinowy nakład pracy. Dla opiekunki posiadającej ku temu powołanie może być ona źródłem satysfakcji i spełnienia. To oczywiście praca, która z reguły nie zamyka się w ramach czasowych i ośmiogodzinnym etacie. Poznaj prawdę o czasie pracy opiekunki na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Czy warunki każdej oferty pracy dla opiekunki osób starszych w Niemczech wyglądają tak samo?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – oferty pracy dla opiekunki osób starszych w Niemczech wyglądają różnie. Nie zawsze starsza osoba mieszka sama i nie zawsze należy być dyspozycyjną lub dyspozycyjnym przez cały dzień. Zdarzają się sytuacje, kiedy opiekunka proszona jest do pomocy w opiece nad seniorem jego dzieciom, partnerowi, bądź innym domownikom, którzy wykonując osobną pracę zarobkową (na przykład na pełen etat), nie są w stanie zająć się w jej trakcie osobą potrzebującą. Oczywiście wiele ofert odnosi się do wspomnianego wcześniej nienormowanego zakresu pracy, kiedy cały dzień należy spędzić przy podopiecznym. W znaczącej większości przypadków oferty pracy opieki nad seniorem zawierają informacje dotyczące darmowego zakwaterowania w tym samym budynku mieszkalnym. Jest to standard przy wykonywaniu tego typu pracy, który zapisany jest w umowie, stąd zdecydowanie nie warto ryzykować podejmowaniem tego typu pracy „na czarno”. Specyfika pracy jest jasna – opiekunka osoby starszej w godzinach swojej pracy zobowiązuje się opiekować nią wtedy, kiedy tego potrzebuje. Opiekunce zawsze przysługują przerwy, podczas których może zrelaksować się i nabrać sił na kolejny czas. W czasie przerwy podopieczny powinien pozostać pod opieką kogoś innego.

Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile godzin pracuje tygodniowo?

Niełatwo jest określić dokładną liczbę godzin w tygodniu, jeśli takiego czasu nie przewiduje umowa. Pewnym jest natomiast to, że opiekunka osób starszych w Niemczech ma pełne prawo do odpoczynku w nocy oraz odpowiedniej ilości czasu za dnia przeznaczonego dla siebie. W wielu przypadkach seniorzy nie potrzebują ciągle intensywnej opieki, a zwykłego spędzania chwil z opiekunką, dlatego przykładowo wspólny czas w ogrodzie za dnia można poświęcić na rozmowy lub czytanie książek. Oglądanie albumów i filmów, czy wspólne zarażanie pasją na przykład do szydełkowania lub malowania to również świetny pomysł do spędzania wolnych chwil razem. Warto pamiętać o tym, że podopieczny potrzebuje również indywidualnego czasu, który chciałby spędzić samotnie i to zarazem chwila na odpoczynek dla opiekuna. Czas pracy opiekunki w Niemczech jest więc uzależniony od wielu czynników. Legalne umowy zawierają także informacje dotyczące wolnych dni, takich jak urlopy, które można spędzić na podróży do domu lub wyjeździe turystycznym.

Przykładowy dzień z życia opiekunki osoby starszej w Niemczech

Dzień z życia opiekuna lub opiekunki osoby starszej w Niemczech jest zazwyczaj podobny do kolejnego i poprzedniego, gdyż jest ściśle związany z codzienną rutyną każdego człowieka. Zaczyna się rankiem, kiedy opiekun w zależności od stopnia potrzeby podopiecznego pomaga wstać oraz skorzystać z porannej toalety. Po ubraniu nadchodzi czas na przygotowanie i skonsumowanie śniadania. Przyrządzanie posiłków zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka jest kluczowym elementem w codziennej pracy opiekunki i należy przyłożyć do tego dużo uwagi. Opiekun pomaga również w ewentualnych zajęciach ruchowych, zabiera na spacer oraz pomaga wykonywać różnego rodzaju czynności – także te hobbystyczne. Opiekun musi dopilnować, aby senior spożył w odpowiednich dawkach wszystkie przepisane przez lekarza leki i suplementy diety, a tych w niektórych przypadkach może być naprawdę sporo. Ważny jest więc odpoczynek i odpowiednie korzystanie z sił, aby ciągle zachowywać trzeźwy umysł. Po spędzeniu wspólnie dnia i pomocy w różnych czynnościach, a także nakarmieniu podopiecznego przychodzi czas na wieczorną toaletę oraz przygotowanie do snu. Noc to także czas na odpoczynek dla opiekunki. Jest to pewny czas, w którym można się zrelaksować, zregenerować siły i zażyć snu. Niekiedy zdarza się, że podopieczny potrzebuje pomocy w nocy. Może być to związane z prośbą zaprowadzenia do łazienki, a w rzadkich sytuacjach problemami ze zdrowiem. Nie są to powszechne sytuacje, które jeśli jednak będą zdarzać się częściej lub nawet regularnie uniemożliwiając odpowiedni odpoczynek opiekuna, wtedy zatrudniający powinien postarać się o zastępstwo dla opiekunki na godziny nocne.

Podsumowanie

Opieka nad osobami starszymi różni się w wielu przypadkach. Z reguły jednak trwa ona przez większość dnia i uzależniona jest od stopnia potrzeb seniora. Jak w przypadku każdej pracy przerwy przysługują również opiekunce osób starszych. Należy na nie zwrócić uwagę podczas zawierania umowy o pracę w tym zawodzie.