ePuap

ePuap ePUAP - elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej ruszyła w dniu 9 czerwca wraz z jej formą elektroniczną. Jest to projekt, który powstał w związu z Planami Informatyzacji Państwa. Głównym jego zadaniem jest “załatwianie spraw przez internet” - to właśnie widzimy na stronie głównej całego przedsięwzięcia.

ePUAP w prosty sposób powinien umożliwić nam złożenie np. wniosku o pozwolenie na sprzedaż alkoholu, wyrobienie dowodu rejestracyjnego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej - to wszystko oczywiście drogą internetową.

Lista czynności, które możemy wykonać dzięki systemowi ePUAP jest pokaźna, lecz nie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego pozwolą nam na załatwienie danej sprawy przez internet - co wkrótce ma się zmienić.

Każda sprawa, którą możesz załatwić w systemie ePUAP posiada krótką charakterystykę oraz szczegółowy opis. Dzięki temu wiadomo, kogo dotyczy, jaki jest czas realizacji, wymagane dokumenty, opłaty, podstawa prawna oraz możliwość złożenia odwołania od decyzji.

Jak założyć konto w systemie ePUAP?

Na samym początku należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl, gdzie klikamy w “zarejestruj się”. Jedyne co należy podać w początkowej fazie rejestracji to imię, nazwisko, skrzynkę pocztową e-mail oraz unikalny identyfikator - czyli login.

Po tak prostej rejestracji, możemy zacząć korzystać z naszego nowo utworzonego konta.

Jak cokolwiek “załatwić”?

Gdy w wyszukiwarce odnajdziesz już interesującą Cię sprawę, musisz sprawdzić, czy Twoja jednostka samorządu terytorialnego może rozpatrzyć ją przez internet.

Jeśli tak, zostaniesz przekierowany na witrynę, na której wypełnisz dalszy formularz. Jeśli nie - musisz pogodzić się z tradycyjnym wykonywaniem sprawy.

Korzyści

Jak to zwykle bywa w przypadku usług internetowych - główną korzyścią jest zaoszczędzony czas oraz pieniądze, które musielibyśmy poświęcić na ciągłe jeżdżenie po urzędach. Całość jest również ogromnym plusem dla naszego państwa, które zyskuje dzięki zmniejszeniu zatrudnienia - czyli obniżeniu kosztów pracy.

 

 

{fshare}

internet business

© eBiznesOnline. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu.