Dropshipping – zalety i wady

 

    Na założenie sklepu, również sklepu internetowego, trzeba się zawsze przygotować - między innymi finansowo. Własny biznes to wydatek, tym większy, jeżeli chcemy zaproponować przyszłym klientom całkiem szeroki asortyment. Możemy oczywiście postarać się o dotacje finansowe, jednak niezależnie od tego, z jakiego źródła pozyskamy fundusze na naszą firmę, pieniądze zdecydowanie będą nam potrzebne.
    Inwestując w sklep internetowy będziemy musieli wydać na sam silnik witryny, czyli na oprogramowanie sklepu. shopOprócz tego konieczny będzie m. in. hosting, domena oraz promocja. Do tego dochodzi wydatek na asortyment, czyli na zapełnienie magazynu, czyli wirtualnych półek sklepowych. Wydawałoby się, że jest to rzecz niezbędna przy działalności online. Chociaż tak naprawdę okazuje się, że niekoniecznie...
    W nowoczesnym modelu sprzedawania przez Internet – dropshippingu, możemy sprzedawać bez magazynowania towarów u siebie. Model ten polega w pewnym sensie na pośredniczeniu w sprzedaży pomiędzy dostawcą, a klientem. Najlepiej wytłumaczyć to jednak na konkretnym przykładzie.
    
Dropshipping – na czym dokładnie polega?
     W modelu dropshippingowym sklep internetowy jest czymś na kształt pośrednika pomiędzy klientem i hurtownią. Na dystrybutora spada cały proces wysyłania produktu do klienta, wraz z magazynowaniem asortymentu oraz przygotowywaniem paczek do wysłania. Główna rola sklepu polega na docieraniu do klientów, przekonywaniu ich do kupowania, zbieraniu zamówień oraz dbaniu o wysoką jakość obsługi klienta.
    Oczywiście zapłata za produkty kupione przez sklep trafia do jego właściciela. Ten z kolei, zgodnie z umową z  dystrybutorem, płaci określoną kwotę za zamówienie swojego klienta. Sklep zarabia na różnicy pomiędzy ceną detaliczną i hurtową (czyli ceną sklepu i taką, jaką ustalił z kontrahentem).

A jak to działa w praktyce?
    Systemy obu stron (sklepu internetowego oraz dystrybutora) są ze sobą zintegrowane. Dzięki temu zamówienia ze sklepu szybko trafiają do hurtowni, skąd wysyłane są do klienta. Po złożeniu zamówienia przez klienta w sklepie internetowym, wysyłane jest ono automatycznie do dystrybutora, który rezerwuje produkt, o ile oczywiście ma go ciągle na stanie. Dopiero potem klient otrzymuje informację zwrotną potwierdzającą dostępność produktu.
    Zazwyczaj dystrybutor będzie współpracował z wieloma sklepami, więc może zdarzyć się tak (szczególnie w przypadku asortymentu bardziej rozchwytywanego), że w bardzo niewielkim odstępie czasu do różnych sklepów wpłyną zamówienia na ten sam produkt, który w magazynie dystrybutora obsługującego sklepy, znajduje się w niedużych ilościach. I wówczas nie wszystkie zamówienia zostaną potwierdzone.
    Wszystko co prawda odbywa się w niedługim odstępie czasu (dzięki systemowi, który tę pracę wykonuje za nas), jednak w przypadku, gdy hurtownia współpracuje z wieloma sklepami, akceptacja z informacją dla klienta, że zamówienie zostało przyjęte do realizacji wymaga wcześniejszego potwierdzenia przez hurtownię.
    Po potwierdzeniu dostępności produktu (i zarezerwowaniu go przez sklep u dystrybutora), a kolejno zapłaceniu za produkt przez klienta, do hurtowni wysyłane jest potwierdzenie. Zamówienie to jest jednocześnie informacją, że produkt ma być przygotowany do wysyłki i wysłany do klienta. Sklep natomiast płaci hurtowni za produkt zgodnie z umową każdorazowo, jak klienci za zakupy, bądź zbiorczo, np. za zamówienia z całego miesiąca, tygodnia, itd..

Czy klient wie?
    Sprzedający tak naprawdę nie ma w ogóle kontaktu fizycznego z zamawianymi przez klientów produktami, a co za tym idzie nie musi martwić się zarówno o magazynowanie, jak i pakowanie, przygotowanie produktów do wysyłki i ostatecznie o dostawę.
    Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad takim rozwiązaniem dla swojej działalności, obawiają się, że klienci będą widzieli, że zamówienia napływają do nich nie od sklepu, a od innej firmy. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak będzie faktycznie, ponieważ zależy to indywidualnie od umowy pomiędzy sklepem i dystrybutorem.
    Dystrybutor może pakować zamówienia w opakowania firmowane sklepem, ale równie dobrze może w swoje własne. Wszystko to jest jednak zawarte w warunkach umowy pomiędzy kontrahentami (którą negocjuje się przez rozpoczęciem współpracy).
    
Zalety sprzedawania w modelu dropshippingu
    Oczywiście są negatywne i pozytywne strony takiego rozwiązania. Do tej pory mówiliśmy właściwie tylko o tym, że niezwykle wygodny jest brak konieczności magazynowania produktów (w tym także kosztów magazynowania) oraz zmniejszenie ilości pracy związanej z wysyłką towarów do klientów. A tymczasem model ten posiada jeszcze szereg innych zalet. Jednym z nich jest niższy koszt założenia sklepu w omawianym modelu - odchodzą nam koszty początkowe związane z zakupieniem asortymentu do sklepu.
    Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, ryzyko związane z założeniem sklepu internetowego w modelu dropshippingu jest zdecydowanie mniejsze. Nie ryzykujemy, że w przypadku braku zainteresowania naszym asortymentem zostaniemy z pełnym magazynem i kredytem do spłacania. Tymczasem sklep niekoniecznie będzie przynosił zyski.
    Nie będziemy również musieli nawiązywać współpracy z firmami dostawczymi – kurierskimi,  z Pocztą Polską, czy zaopatrywać sklepu w opakowania na produkty, w naklejki, ani w listy przewozowe, itd. Odchodzi nam również wydatek na pracowników odpowiedzialnych za pakowanie zamówień oraz przygotowywanie ich do wysyłek, nie zajmujemy się również reklamacjami, zwrotami. I dodatkowo opisy produktów plus zdjęcia dostarcza nam dystrybutor (najczęściej dystrybutor przekazuje bazę zdjęć oraz opisów).

Wady sprzedawania w modelu dropshippingu
    Niestety i takie rozwiązanie, które z pozoru wydaje się być idealne, nie jest pozbawione wad. Podstawową jest fakt, że jako właściciele sklepu nie będziemy mieli pełnego wpływu na własną firmę. Pewne rzeczy będą nam narzucone ze strony dystrybutora. Wszystko ustalane jest na etapie negocjacji z potencjalnym kontrahentem, jednak pamiętajmy o tym, że jemu zależy na tym, aby zarobić na sprzedaży, więc warunki współpracy muszą być korzystne nie tylko dla nas, a również (a może przede wszystkim) dla niego.
 924017 notebook   Zdecydowanie często przykładowo ceny produktów narzucane są z góry przez kontrahenta, który dostarcza naszym klientom produktów, ceny te mogą być niewystarczająco korzystne dla właściciela sklepu (niska marża może być niekorzystna dla właściciela, natomiast podniesienie jej oznaczałoby zmniejszenie zainteresowania zakupem produktów).
    Z jednej strony brak koordynowania całego procesu dostaw do klientów jest pozytywny dla sklepu, jednak z drugiej strony może być niestety również minusem. Sklep obiecuje wysyłkę w przeciągu 48 godzin, natomiast partner spóźnia się („gorący” okres, napływa wiele zamówień od różnych partnerów i w związku z tym ich realizacja trwa trochę dłużej). Oczywiście klienci mają pretensje do sklepu, który stara się, jak może, ale uzależniony jest od swojego partnera.
    Na zakończenie problem z identyfikacją sklepu, firmy przez klientów, po otrzymaniu przez nich przesyłek, ze względu na brak firmowych danych na paczkach. Często dystrybutor na wszystkich wysyłanych przez siebie paczkach umieszcza swoje firmowe dane, a nie dane partnerów (tak jest zdecydowanie łatwiej). Jest to oczywiście do ustalenia z kontrahentem, ale nie każdy zgodzi się na przysporzenie sobie dodatkowej pracy (zamawiane inne opakowania, nadruki dla różnych partnerów).

Dropshipping czy nie dropshipping?
    Niezależnie od tego, czy otwieramy sklep internetowy z własnym magazynem, czyli asortymentem przechowywanym przez nas, czy decydujemy się na model dropshippingu, musimy zawsze do tego się przygotować – stworzyć biznesplan. Zanim zdecydujemy się na prowadzenie sklepu przy nawiązaniu współpracy z dystrybutorem, konieczne jest wcześniejsze ustalenie zasad współpracy. Powinniśmy przygotować się do takich rozmów i starać się negocjować warunki (podając przy tym silne argumenty).      
    Trudno jednoznacznie wskazać, czy model ten jest korzystny, czy niekoniecznie. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie i każdorazowo, w oparciu o proponowane warunku współpracy (które mają być korzystne dla obu stron), podejmować decyzję.

 

Autor: sklep internetowy AptusShop

aptus

 

 

 

 

 

Sklepy internetowe

Sklepy internetowe

Sklep internetowy jest to serwis, za pośrednictwem którego jesteśmy w stanie kupować produkty. Dzięki mniejszym kosztom pracy oraz coraz większej popularności - sklepy internetowe często proponują towary po niższych, niż tradycyjne cenach.

Sklep internetowy to forma handlu elektronicznego. Zakupy w tej formie przeprowadza się za pośrednictwem prostych, intuicyjnych formularzy zamówienia.

Jak wygląda sklep internetowy?

Witryna www, na którą składa się całość sklepu internetowego bywa różnej wielkości. Może posiadać jedynie kilka, a czasem nawet kilkadziesiąt podstron. Tradycyjnie sklep internetowy powinien zawierać takie zakładki - czyli podstrony jak: regulamin, oferta, “o firmie”, wysyłka, kontakt. Oczywiście - są to jedynie podstawowe wymagania, których powinien przestrzegać każdy sklep.

Co i gdzie?

Strona główna serwisu najczęściej wita nas ciepłymi słowami oraz zachęca do sprawdzenia oferty, bądź przeczytania co nie co o historii firmy. Regulamin - to po prostu wszelkie ustalenia prawne, które chronią zarówno sklep, jak i konsumenta. Oferta jest najobszerniejszym działem, ponieważ w niej zawierają się wszystkie zdjęcia oraz opisy produktów. W zależności od wielkości sklepu - może posiadać od kilkunastu do kilkuset produktów. W zakładce “o firmie” dowiemy się między innymi o powstaniu oraz dalszych losach danego serwisu. Wysyłka i kontakt to po prostu dwie podstrony zawierające najważniejsze informacje kontaktowe oraz wysyłkowe.

Ważne elementy sklepu

“Koszyk” - czyli miejsce, w którym gromadzą się nasze zakupy. Działa identycznie jak ten tradycyjny. Sprawdzając dany produkt możemy kliknąć w “dodaj do koszyka”, a ten automatycznie zostanie do niego “wrzucony”. Możemy dodawać nieograniczoną ilość produktów oraz bez żadnego problemu następnie z nich zrezygnować.

“Formularz kupna” - czyli miejsce, gdzie po zamówieniu danego produktu wpisujemy wszystkie dane potrzebne do wysyłki. Dzięki wprowadzeniu potwierdzenia zakupu drogą e-mailową - nawet po wpisaniu oraz przesłaniu danych możemy się rozmyślić i nie potwierdzić zakupu.

Administracja

W obecnych czasach poważne sklepy internetowe posiadają bardzo rozbudowane panele administracyjne. Oprócz standardowego dodawania oraz usuwania produktów posiadają również edycję całej witryny, uzupełniać jej tekst czy też wzbogacać o nowe technologiczne nowinki. Baza klientów, wszystkie zamówienia oraz lista subskrybentów to kolejne dodatki, które pozwalają administratorowi sprawdzanie na bieżąco ilości zamówień, czy wysyłania promocyjnego mailingu do byłych jak i tych zapisanych w subskrypcji osób.

Jak dokonać zakupu?

Oto jak w prosty sposób - od początku do końca dokonać zakupu.

1. Należy przejrzeć całą ofertę w celu znalezienia poszukiwanego produktu.

2. Następnie trzeba kliknąć w “dodaj do koszyka” - oczywiście możesz dodać nieograniczoną liczbę produktów.

3. Kolejnym krokiem będzie wpisanie do formularza Twoich danych oraz potwierdzenia kupna.

4. Zapłata - to ostatni krok, który możemy wykonać za pośrednictwem płatności internetowych, przelewu bankowego czy też wybrać wysyłkę za pobraniem.

Dzięki tym kilku prostym krokom - zakupy internetowe nie powinny stanowić dla Ciebie problemu.

 

 

{fshare}

internet business

© eBiznesOnline. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu.