Zakładanie sklepu

Zakładanie sklepu

Co zaoferuję?

Na samym początku planowania nowego sklepu internetowego musimy zadać sobie pytanie - “co zaoferuję potencjalnym klientom?” Jeśli ma to być elektronika, to czy będzie to konkretny jej rodzaj, np. komputery, czy też zajmiesz się ogólną sprzedażą szeroko pojętej elektroniki?

Klient docelowy?

Klient docelowy to kolejna rzecz, nad którą powinniśmy dłużej się zastanowić. Zostając przy elektronice, czy Twój klient będzie zamożnym rodzicem, który pragnie zakupu najwyższej jakości sprzętu dla swojego dziecka, czy też mniej zasobnym w pieniądze nastolatkiem, który ponad jakość często stawia cenę produktu? Główny wyznacznik to grubość portfela, lecz liczy się także wiek oraz płeć docelowego klienta. Nie przygotujesz przecież różowego designu Twojej nowej witryny sprzedając komputery - to samo z tekstem, który przekona do zakupu.

Analiza konkurencji

Czy Twoja konkurencja posiada jakieś braki, które mogłyby być Twoimi plusami? Do czego najbardziej przykładają się firmy z Twojej branży? Czy są oni bardziej oficjalni, czy też prostolinijni w kontaktach z klientem? Czy wprowadzają częste promocje? Te i wiele innych pytań powinniśmy sobie zadać przy tworzeniu nowego sklepu internetowego. Aby dowiedzieć się o tym, co działa, a co nie - analiza konkurencji jest po prostu obowiązkowa.

Czym się wyróżnisz?

Musimy pamiętać, że internetowe sklepy istnieją nie od dziś, więc konkurencja w większości przypadków jest dość spora. Dlatego powinniśmy posiadać w zanadrzu coś, co nas wyróżni. Może być to przykładowo darmowa wysyłka, gwarantowany test produktu czy też lepszy kontakt z klientem. Jednak w każdym przypadku - wyróżnianie się jest ogromnym plusem.

Towar i dostawcy?

Gdy już jesteśmy pewni tego, co zaoferujemy naszym klientom, powinniśmy znaleźć dostawców danego towaru. Znaleźć ich możemy za pomocą wyszukiwarki internetowej lub też specjalistycznych witryn oraz blogów. Należy pamiętać o postawieniu na sprawdzonego dostawcę, który sprawnie, szybko oraz na korzystnych warunkach dostarczy produkty naszym klientom.

Działalność gospodarcza

Kolejnym krokiem rozpoczęcia w pełni legalnej i zgodnej z prawem sprzedaży produktów poprzez sklep internetowy jest posiadanie firmy. Sprzedaż internetową należy bowiem traktować jak każdy inny biznes, zatem, aby działać legalnie, musisz mieć zarejestrowaną firmę, która posiadać będzie NIP, REGON, siedzibę oraz firmowe konto bankowe.

Oprogramowanie Twojego sklepu

Najważniejszym elementem jest wybór oprogramowania, na którym założony będzie sklep internetowy. Do wyboru masz kilka możliwości: dzierżawa gotowego oprogramowania sklepu wraz z usługą hostingową, zakup oprogramowania sklepu bez utrzymania na serwerach lub zamówienie indywidualnego oprogramowania sklepu. Zarówno drugie, jak i trzecie rozwiązanie niesie za sobą duże koszty na samym początku działalności sklepu internetowego oraz wymaga wiedzy i doświadczenia z zakresu prowadzenia własnego sklepu internetowego. W związku z tym polecamy dzierżawę gotowego oprogramowania, które za niewielką opłatę miesięcznie umożliwi nam pełną wygodę pracy.

Domena

Na szybko przypomnij sobie kilka odwiedzanych na co dzień domen. Jak widzisz, muszą one być krótkie, łatwe w zapamiętaniu oraz często kojarzące się z profilem działalności firmy. Należy unikać nazw trudnych do wypowiedzenia, zbyt długich, dziwnie brzmiących oraz kojarzących się z powszechnie znanymi wszystkim firmami. Aby poprawnie wybrać “tę jedyną” polecamy wytypować od 3 do 5 nazw i podzwonić po znajomych, którym telefonicznie podamy wszystkie nazwy. Oczywiście najczęściej zapamiętywana, powinna być dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Hosting

Jakie rozwiązanie hostingowe będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Jak wiele osób będzie przeglądało Twoją witrynę? Hosting musimy dobrać tak, aby umożliwiał on pełne wykorzystanie oprogramowania naszej strony oraz aby działał nieprzerwanie, bez żadnych usterek związanych z przeciążeniami. Początkowo oczywiście wystarczy nam tańszy hosting, jednak z czasem oraz nabywaniem nowych klientów - liczba odwiedzających, a co za tym idzie pobierane megabajty z Twojego serwera zwiększą się.

Jeśli przeanalizujesz oraz wykorzystasz informacje z powyższych działów - Twoja droga do stworzenia własnego sklepu internetowego powinna stać się dużo prostsza.

 

 

{fshare}

internet business

© eBiznesOnline. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu.