4 grudnia 2022
Dieta i posiłki dla osób starszych 20 stycznia 2022

Kuchnia niemiecka – jakie potrawy przygotowują seniorom opiekunki w Niemczech?

Jakie potrawy kuchni niemieckiej będą odpowiednie dla seniorów?

Różnorodność kuchni niemieckiej jest naprawdę duża, jednak nie wszystkie potrawy można podawać seniorom. Dobrze zbilansowana dieta nie tylko będzie wpływać pozytywnie na zdrowie podopiecznego, ale również na jego samopoczucie. Co więcej, odpowiednie składniki pomogą także wzmocnić jego odporność. Dowiedz się, jakie potrawy przygotowywać seniorom podczas opieki i czym wyjątkowym charakteryzuje się kuchnia niemiecka.

Tradycyjna kuchnia niemiecka – co jedzą w Niemczech?

Niemiecka kuchnia jest zróżnicowana względem regionów, jednak z reguły potrawy są pożywne i serwowane w dużych porcjach. Głównym daniom obiadowym towarzyszą najczęściej ziemniaki. W przygranicznych obszarach można często dostrzec wpływy kuchni sąsiadów na przykład Francji, Szwajcarii, ale również tradycji słowiańskich (polskich i czeskich). W kuchni niemieckiej spożywa się dużo mięsnych dań, natomiast najpopularniejszym gatunkiem mięsa jest tu wieprzowina. Niemcy słyną z kiełbasy i golonek, zaś do najpopularniejszych warzyw kojarzących się z zachodnimi sąsiadami należą szparagi. Chętnie do posiłków pije się tu alkohol – wino lub piwo. Popularne są również dania jednogarnkowe, tzw. eintopf. Nie jest to więc kuchnia, której potrawy należą do lekkich. Wśród potraw kuchni niemieckiej znajdują się też różnego rodzaju surówki i sałatki, a wśród nich kapusta kiszona czy sałatka ziemniaczana. Słynne niemieckie desery to między innymi torcik szwarcwaldzki, a także puddingi i liczne ciasta, szczególnie z dodatkami owoców.

Ciekawostki o kuchni niemieckiej

Ciekawostką jest fakt, iż wśród przepisów tradycyjnej kuchni niemieckiej niełatwo znaleźć zupy, które w dużej mierze przywieźli ze sobą imigranci z innych krajów. Jedną z narodowych zup jest zupa z węgorza, która pochodzi z regionu Hamburga. Uważa się, że z Hamburga pochodzi również hamburger, choć tutaj sprzedawany był jako sam kotlet z mielonego mięsa bez słynnych dziś dodatków. Niemcy przygotowują również tradycyjne dania z krabów poławianych na Morzu Północnym.

Co Niemcy jedzą na kolację? Propozycje potraw dla seniorów

Osoba starsza, która nie musi trzymać się ściśle określonej diety może spożywać różnorodne dania. Warto jednak pamiętać, że w podeszłym wieku dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, a niekoniecznie w ciężkostrawne i tłuste potrawy. Na kolację chętnie jada się tu kanapki z serem oraz wędlinami, przede wszystkim kiełbasą. Do późnego posiłku warto także włączyć warzywa, na przykład pomidory i zielone ogórki, które posiadają dużo witamin.

Obiad dla seniora w Niemczech – propozycje dań

Przygotowywanie obiadów osobie starszej, podobnie jak kolacji i innych dań czy przekąsek uzależnione jest od diety seniora. Jeśli lekarz lub dietetyk nie zalecili podopiecznemu specjalnego odżywiania, wtedy można wykazać się przemyślaną kreatywnością w przygotowaniu potraw kuchni niemieckiej lub wprowadzić do jadłospisu dania w pewnym stopniu zbliżonej kuchni polskiej. Wśród popularnych dań obiadowych w Niemczech znajdują się takie pozycje jak: kluski ziemniaczane i drożdżowe kluski na parze, knedle, golonka z kapustą kiszoną, a także sznycle wieprzowe. Świetnym daniem obiadowym będzie potrawa jednogarnkowa, czyli tak zwany eintopf, który łączy ze sobą zazwyczaj duszone lub podsmażone warzywa z mięsem i bulionem, lub sosem. Miłośnikom kuchni niemieckiej z pewnością przypadną do gustu potrawy kuchni polskiej i regionu Europy Środkowej. Warto rozważyć więc wprowadzanie do codziennych posiłków dań takich jak schabowy lub panierowana pierś z kurczaka, barszcz ukraiński, gulasz, pierogi, a także krokiety. Mimo niedużej popularności zup w Niemczech można przygotować kremy warzywne, na przykład krem z soczewicy, krem cebulowy lub krem z białych warzyw z grzankami. Po obiedzie warto podać oczywiście deser. W przypadku osób starszych świetną propozycją są zarówno owoce, jak i lekkie ciasta.

Warzywa i owoce są bardzo ważne w diecie osób starszych

Nie można zapominać o zróżnicowaniu potraw i wzbogacaniu ich w źródła witamin, jakimi są warzywa i owoce. Sezonowe owoce i warzywa są w Niemczech łatwo dostępne, a ich zróżnicowanie z pewnością pozwoli na przygotowanie świetnych deserów oraz przekąsek w trakcie dnia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jakie produkty można podawać seniorom. Nie można podawać kiszonych warzyw w zbyt dużej ilości, gdyż mogą one doprowadzić do problemów żołądkowych.

Tradycyjna kuchnia niemiecka posiada mnóstwo potraw idealnych dla seniorów. Nie są one zazwyczaj skomplikowane, dlatego większość opiekunek osób starszych w Niemczech nie ma problemu z ich przygotowaniem. Przed rozpoczęciem gotowania posiłków warto porozmawiać z podopiecznym na temat tolerancji niektórych produktów i zrobić pewnego rodzaju wywiad w kierunku potencjalnych uczuleń lub alergii, aby uniknąć możliwych problemów żołądkowych. Kiedy zabraknie pomysłów warto skorzystać z przepisów na dania kuchni niemieckiej dostępnych w Internecie lub zaproponować dania kuchni polskiej, które z pewnością przypadną seniorowi do gustu.