8 sierpnia 2022
Praca dla opiekunów osób starszych 11 października 2021

Opiekunka osób starszych w Niemczech – dlaczego nie warto pracować bez umowy?

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy – dlaczego nie warto ryzykować?

Opieka nad osobami starszymi to jedna z najczęściej podejmowanych poza granicą państwa aktywności zawodowych przez Polaków, w szczególności w Niemczech. Niestety również częstym zjawiskiem jest praca jako opiekunka osób starszych „na czarno”, bez podpisywania umów gwarantujących podstawowe świadczenia i przywileje. Ten z pozoru łatwy sposób na zarobek może okazać się źródłem prawdziwych problemów. Zapoznaj się z ryzykiem, jakie niesie za sobą praca opiekunki w Niemczech bez umowy.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech „na czarno”?

Praca na czarno na pierwszy rzut oka jest dość kuszącą finansowo ofertą. Z jednej strony stawki mogą okazać się znacznie wyższe niż w przypadku legalnego zatrudnienia, gdyż od pensji nie odlicza się składek zdrowotnych, a także ubezpieczeniowych. Wyższa wypłata jest dla wielu osób głównym czynnikiem podjęcia tego typu pracy. Opiekunka osób starszych w Niemczech bez umowy zarabia „na rękę” średnio od 1000 do 1500 euro miesięcznie (dane z 2020 roku), podczas gdy opiekunka zatrudniona na podstawie różnego rodzaju umów otrzymuje od 800 do 1800 euro miesięcznego wynagrodzenia. Oczywiście różnica w kwotach związana jest z kompetencjami kandydatów na to stanowisko, poziomem zamożności rodziny decydującej się na opiekunkę dla osoby starszej, a także regionu, w którym mieszka potencjalny pracodawca. Kwoty często pomniejszane są o „dodatkowe” korzyści, takie jak darmowe zakwaterowanie, posiłki i inne. Statystycznie najwięcej, bo od 1400 do 2500 euro zarabiają osoby, które podejmują pracę w opiece osób starszych na zasadach własnej działalności, samodzielnie proponując i negocjując ceny.

Długotrwałe skutki podejmowania pracy na czarno w opiece osób starszych.

Pracując na czarno w Niemczech wręcz dobrowolnie zrzekamy się podstawowych świadczeń, jakie przysługują osobom zatrudnionym na umowach. Są to przede wszystkim świadczenia zdrowotne oraz emerytalne. O ile te pierwsze są świadczeniami przypadającymi na okres pracy, o tyle przez brak tych drugich – emerytalnych osoba zatrudniona na czarno będzie pozbawiona wypracowanej kwoty do emerytury. Warto zaznaczyć, iż w dobie obecnej, kiedy dostęp do służby medycznej może być w pewnych przypadkach kluczowy, leczenie może okazać się bardzo kosztowne. Zatrudnieni na czarno w opiece osób starszych w Niemczech mogą ukrywać fakt swojej choroby z obawy przed brakiem ubezpieczenia zdrowotnego narażając bezpośrednio osoby, którymi się opiekują. Zatrudnieni w opiece bez umowy w Niemczech tracą również prawa do urlopu, skazując się na pracę bez przerw, które ustawowo powinny im przysługiwać, aby w pełni sił i odpoczynku troszczyć się o zdrowie podopiecznych. Warto także wspomnieć o braku gwarancji wypłacania wynagrodzenia. Brak umowy oraz sprecyzowanych w niej stawek godzinowych i terminu otrzymania wypłaty, a także innych przywilejów, jak zakwaterowanie, posiłki, dostęp do podstawowych udogodnień, w tym kuchni i pralki może okazać się pułapką. Brak znajomości języka, a także pisemnego odniesienia do zawartych warunków pracy będzie stanowić dużą barierę przy próbie ewentualnej walki o uzyskanie wspomnianych świadczeń i zapłaty za wykonane usługi, które w przypadku zatrudnienia na umowę są w pełni unormowane. Warto o tym pamiętać, gdyż nie zawsze pracodawca okazuje się osobą uczciwą, a dzięki pracy na czarno będzie miał możliwość naginania warunków umów słownych.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech „na czarno” to duże ryzyko prawne.

Jak powszechnie wiadomo praca na czarno, również jako opiekunka w Niemczech to nie tylko wykroczenie, a przestępstwo. Z racji braku legalnego zatrudnienia może wiązać się ona z konsekwencjami prawnymi zarówno dla pracownika, jak i zatrudniającego, a nie zawsze zatrudniający i zatrudniani maja tego świadomość. Kary finansowe i grzywny za popełnienie tego typu przestępstwa są w Niemczech bardzo wysokie i sięgają nawet 50 000 euro dla każdej ze stron, również w przypadku współprac krótkotrwałych i na zastępstwo. Konsekwencją takich kar mogą być późniejsze poważne problemy w znalezieniu pracy związane na przykład z brakiem wiarygodności u potencjalnego pracodawcy.

Podsumowanie

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech na czarno wiąże się z dużym ryzykiem. Choć oferty pracy bez umów mogą okazać się interesujące i z pozoru korzystne finansowo, to w rzeczywistości mogą być źródłem dużych problemów i wieloletnich strat. Zarówno strat finansowych, jak i moralnych. Kary, które grożą za złamanie prawa w ten sposób są dotkliwe, a w przyszłości mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić zdobycie pracy, zaś brak ubezpieczeń i gwarancji zatrudnienia tworzy ryzyko dołożenia do tego typu działalności z własnego portfela na pokrycie ewentualnego leczenia lub kosztów zamieszkania i powrotu do kraju. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyjściem przy podejmowaniu pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest legalne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub poprzez agencję pracy.