Coraz częściej osoby decydujące się na wyjazd za granicę pragną zrobić to wraz ze swoim partnerem, przyjacielem lub znajomym. Decyzje te podejmowane są często z obawy przed długotrwałą rozłąką, ale także brakiem odwagi do samodzielnych wyjazdów lub nieznajomością języka i zmianą środowiska. W Internecie można trafić na tego typu oferty pracy dla pary lub małżeństwa w Niemczech oraz innych krajach stosunkowo rzadko. Czy wspólny wyjazd do pracy w opiece to dobry pomysł dla małżeństwa lub znajomych, a także potencjalnego pracodawcy? Jak znaleźć ofertę pracy dla par w opiece i czego można się spodziewać pracując w duecie?
Myśląc nad podjęciem wspólnej pracy w parze warto mieć na uwadze, czy relacje między osobami w duecie, bądź grupie są dobre. To kluczowa sprawa, która będzie bardzo ważnym elementem codzienności w pracy za granicą. Jeśli relacje między małżonkami, rodzeństwem, znajomymi lub przyjaciółmi nie są dobre, często pojawiają się sprzeczki, a nawet głośne kłótnie to jest to pierwszy sygnał do tego, aby zrezygnować z pomysłu wspólnego wyjazdu zarobkowego. Zatrudniający parę w opiece nad osobą starszą nie będą życzyć sobie awantur, które jednocześnie negatywnie będą wpływać na podopiecznych. Z drugiej strony tego typu praca dla zgranych par w opiece w Niemczech będzie nie tylko świetną okazją do zarobku, ale również zacieśniania wzajemnych relacji poprzez współpracę. Należy wiedzieć, iż praca ta w większości przypadków wymaga przebywania ze sobą 24 godziny na dobę i może wiązać się z dużym wysiłkiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, zaś wsparcie w drugiej osobie dla niektórych może być kluczowym aspektem gwarantującym solidne wykonywanie działań. Wspólne wykonywanie zawodu sprawdza się w przypadku, w którym jedna osoba z pary lepiej posługuje się językiem używanym przez przyszłego podopiecznego. Wtedy nie tylko będzie dobrym wsparciem w codziennej komunikacji, która jest bardzo ważna, ale też świetnym towarzyszem w zwykłym funkcjonowaniu w obcym kraju.
Każdy, kto miał do czynienia z próbami wyszukiwania ofert pracy w opiece dla par z pewnością może stwierdzić, iż nie jest to łatwe. Niestety agencje pracy często niechętnie podchodzą do tego typu sposobów zatrudniania. Pracodawcy często boją się, że życie osobiste zdominuje wykonywanie pracy w zawodzie, co odbije się również na podopiecznych oraz ich rodzinach. Kolejnym powodem są względy finansowe. Zatrudniając dwie osoby naturalnie rosną koszty utrzymania pracowników, a nie zawsze pracodawców stać na tego typu wydatek. Ostatnimi czasy częściej można znaleźć oferty pracy w Niemczech nie tyle do opieki nad osobami starszymi, o ile nad całymi posesjami, choć są to najczęściej indywidualne oferty proponowane przez prywatnych gospodarzy. Agencje pracy niezbyt otwarcie podchodzą także do zatrudniania duetów z racji tego, iż później na ich miejsce należy znaleźć zastępców – również parę, co w dalszej niewiadomej perspektywie może okazać się pewnego rodzaju ryzykiem.
Praca dla par w opiece – jak wygląda w praktyce? Decydując się na poszukiwania pracy dla par w opiece i natrafiając w końcu na interesującą ofertę warto ją dokładnie przeczytać i porządnie się nad nią zastanowić. Zdarza się, że pary chcące pracować razem kierowane są do ośrodków pomocy, w których seniorzy oraz niepełnosprawni potrzebują większej i bardziej intensywnej opieki. Zadania, z jakimi będą mierzyć się pracownicy często mogą być dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym, gdyż podopieczni wymagają zazwyczaj o wiele większego nakładu pracy lub poświęcania całych dni i nocy na czuwaniu i pomaganiu w codziennym życiu. W przypadku ofert prywatnych często szczególnie starsze małżeństwa lub single posiadający własne posiadłości decydują się na tego typu odpłatną pomoc. Polega ona na wykonywaniu codziennych obowiązków domowych i ogrodowych w połączeniu z pomaganiem właścicielom w ich życiu codziennym. W tym przypadku do zadań może zaliczać się zarówno standardowa opieka nad starszymi osobami, ale również na przykład koszenie oraz przycinanie roślin, gotowanie, sprzątanie, czy wykonywanie drobnych remontów. W porównaniu do intensywnej opieki nad osobami szczególnie potrzebującymi, codzienne obowiązki mogą się okazać znacznie łatwiejszą pracą, a tutaj najważniejsze jest, aby mierzyć siły na zamiary. Pary, które z obawy przed długą rozłąką nie chcą podejmować pracy jako opiekunowie mają szansę podjąć tego typu prace w ramach zastępstwa, które trwają zwykle znacznie krócej – od kilku dni do paru miesięcy.
Poszukiwanie ofert pracy w opiece dla par może okazać się niełatwym zadaniem. Nie warto się jednak zniechęcać, a uważnie monitorować rynek. Sprawdzać regularnie oferty pracy agencji, ale także korzystać z serwisów dedykowanych tego rodzaju propozycjom współprac. Należy pamiętać, iż starając się o pracę za granicą trzeba być uważnym na oferty pracy w opiece „na czarno”, które w przypadku opieki nad osobami starszymi są dość powszechne i zarazem stanowią ryzyko dla zatrudnianych. Jeśli para czuje, że najlepiej pracuje się im razem, zdecydowanie powinna poszukiwać tego rodzaju ofert i kumulować wspólne siły.