3 grudnia 2023
Zdrowie 10 listopada 2021

Upadek seniora – co robić i jak zapobiegać tego typu wypadkom?

Upadki u osób starszych to stresujące sytuacje.

Naturalną rzeczą jest, iż wraz z wiekiem mobilność człowieka podlega różnego rodzaju ograniczeniom. Problemy z chodzeniem u osoby starszej stają się coraz powszechniejsze i znacznie częściej mogą zdarzać się różnego rodzaju wypadki. W takich sytuacjach opiekunka osób starszych powinna potrafić zachować trzeźwy umysł i w odpowiedni sposób reagować na tego typu zdarzenia. Dowiedz się co, należy zrobić, kiedy senior dozna wypadku i jak im przeciwdziałać.

Przyczyny upadków osób starszych – czy to częste sytuacje?

Upadki osób starszych niekoniecznie należą do częstych wypadków. Zdarza się jednak, że mogą wystąpić w najmniej spodziewanych momentach. Z upadkami możemy mieć do czynienia na przykład podczas schodzenia ze schodów, codziennych spacerów lub kontaktu z wilgotną powierzchnią, dlatego dbałość o czystość w mieszkaniu, a także zwracanie uwagi na ruchy podopiecznego pełnią kluczową rolę w zapobieganiu tego typu wypadkom. Upadki nie są spowodowane jedynie problemami z chodzeniem u osób starszych. Mogą one wystąpić przy gwałtownym wstawaniu i być powiązane z zawrotami głowy lub efektem ubocznym stosowanych leków, które powodują zaburzenia orientacji. Mogą one być związane także z chorobami, jak choroba Parkinsona oraz zwyrodnieniami stawów. Według badań statystycznych upadki osób starszych mają miejsce średnio raz do roku, więc nie są to częste sytuacje.

Jak zachować się w sytuacji upadku osoby starszej?

Upadek osoby starszej to dość niespodziewane zdarzenie, jednak najważniejsze jest, aby po jej wystąpieniu nie wywoływać paniki – zachowanie spokoju jest bardzo ważne. Trzeźwe myślenie pozwoli prędko zareagować na zaistniały wypadek oraz uspokoić podopiecznego, który niekoniecznie mógł spodziewać się tej sytuacji. Upadek może wywołać wzrost adrenaliny, która to z kolei doprowadzi do pewnego rodzaju znieczulenia, dlatego też, jeśli senior nie stracił przytomności i nie są zauważalne urazy czy objawy otępienia, należy odczekać kilka chwil jednocześnie zapewniając mu opiekę. Po niedługim czasie trzeba pomóc w podniesieniu się. Warto też podać szklankę wody, pomóc w przejściu na łóżko, bądź posadzić w wygodnym fotelu. Podczas podnoszenia osoby starszej należy robić to ostrożnie, aby nie wyrządzić szkód jemu i sobie nadwyrężając stawy oraz mięśnie. Jeśli wynikiem upadku jest poważna kontuzja lub utrata przytomności należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym, nawet w przypadku napotkania oporu ze strony poszkodowanego. Tego typu upadki osób starszych mogą być niebezpiecznymi wypadkami, które mogą nieść za sobą długotrwałe następstwa.

Jak zapobiegać upadkom osób starszych?

Ciężko przewidzieć te dość niespodziewane i nagłe sytuacje, jakimi są upadki osób starszych. Można jednak zawczasu dokonać odpowiedniej oceny ryzyka wystąpienia potencjalnych niebezpiecznych zdarzeń. W tym celu ważne będzie dokonanie zmian w otoczeniu i ograniczenie obecności elementów, które mogłyby zagrażać w poruszaniu się. Profilaktyka upadków osób starszych gra tu więc znaczącą rolę. Warto pozbyć się zbędnych rzeczy, o które senior mógłby się zahaczyć podczas spaceru. Mogą to być zarówno dekoracje i elementy wystroju położone na podłodze, jak i zawinięty dywan, czy przesuwające się bieżniki. Podczas wykonywania standardowych czynności, jak przygotowywanie posiłków lub pomoc w zachowaniu higieny, należy zwracać uwagę na to, czy na podłogę nie rozlała się żadna ciecz, na przykład woda, mydło lub olej. Po podaniu leków warto odczekać pewien czas przed ewentualną planowaną aktywnością ruchową. Dobrym pomysłem jest zastosowanie mat antypoślizgowych lub taboretów pod prysznicem, barierek i poręczy, a także zadbanie o dobre oświetlenie pomieszczeń. Warto też zaproponować korzystanie z elementów wspomagających poruszanie się jak balkoniki i laski. Należy pamiętać, iż zachowanie odpowiedniej formy i sprawności fizycznej jest ważne w przypadku przeciwdziałania problemom z poruszaniem się u osób starszych, a oprócz zajęć ruchowych wspomoże temu na przykład spacer w parku lub po ogrodzie. Im dłużej senior zachowa sprawność ruchową tym rzadziej będą zdarzać się upadki.

Podsumowanie

Problemy z chodzeniem oraz upadki u osób starszych nie są częstym zjawiskiem, jednak naturalnie pojawiają się wraz z upływem lat i pojawiającymi się ograniczeniami ruchowymi. Odpowiednia profilaktyka i spokój podczas wystąpienia tego typu zdarzeń, a także trzeźwe reagowanie na nie w znaczy sposób pomogą opanować zaistniałą sytuację.