Wraz z wiekiem układ pokarmowy i procesy w nim zachodzące spowalniają, prowadząc do różnego rodzaju dysfunkcji. Metabolizm zwalnia, a jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości układu pokarmowego u osób starszych są zaparcia. Nieleczone zaparcia mogą prowadzić do uporczywego dyskomfortu, a także nieść ze sobą znacznie poważniejsze problemy. Poznaj skuteczne domowe sposoby na zaparcia u osób starszych i dowiedz się jak im zapobiegać.
Zaparcia u seniora powodowane są przez treść pokarmową, która ponad dwa lub trzy dni zalega w jelitach, zaś późniejszym wypróżnieniom towarzyszy nieprzyjemny ból. Podczas kilkudniowych przerw w oddawaniu stolca zwanych obstrukcją, osoba chora mierzy się z różnymi problemami, wśród których znajdują się uporczywe wzdęcia i gazy oraz odczucie pełności, bóle głowy i pojawiający się niesmak w ustach.
Przyczyn powstawania zaparć u seniorów jest wiele. Zaliczają się do nich nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, stosowane leki, a także choroby fizyczne i psychiczne. O ile z wiekiem zmniejszenie częstotliwości oddawania stolca u seniora może mieć naturalne podstawy związane ze spowolnieniem metabolizmu, o tyle występujące bóle i problem trwający dłuższy czas należy koniecznie zgłosić lekarzowi. Często zdarza się, że główna przyczyna tkwi w nieprawidłowej diecie, która nie jest wzbogacona w wystarczającym stopniu błonnikiem, za to bogata jest w ciężkostrawne posiłki i słodycze. W walce z zaparciami ważne jest też odpowiednie nawodnienie. Duży wpływ na spowolnienie pracy układu pokarmowego ma niewystarczający stopień aktywności fizycznej, stąd zaparcia u leżących osób starszych mogą pojawiać się znacznie częściej. Wśród chorób, które mogą powodować obstrukcję są cukrzyca, zapalenia jelita grubego, otyłość, a także depresja czy przewlekły stres oraz stosowane leki, których zatwardzenie może być skutkiem ubocznym. Warto wiedzieć też, że nadmierne stosowanie środków na przeczyszczenie może prowadzić do występowania tego typu problemów.
Zaparć u osób starszych zdecydowanie nie można bagatelizować, szczególnie, jeśli trwają one długo. Nieleczone mogą doprowadzić do urazów układu pokarmowego, a w najgorszych przypadkach także do nowotworów jelita grubego.
Często w sieci i telewizji można natknąć się na różnego rodzaju leki na zaparcia u osób starszych. Oczywiście w wielu przypadkach ich stosowanie jest konieczne, jednak w początkowych fazach problemów zdecydowanie lepiej zwrócić się ku domowym sposobom na ich rozwiązanie. Są to zazwyczaj skuteczne metody, które w dość szybki sposób pozwolą pozbyć się zaparć. Należą do nich przede wszystkim zmiana diety, a także zwiększenie aktywności ruchowej seniora. Wyjeżdżając do opieki nad osobami starszymi do Niemiec można zetknąć się z niekoniecznie lekkimi tradycyjnymi daniami tamtejszej kuchni, którą warto wzbogacić o stosowne produkty.
Dieta przy zaparciach u osób starszych powinna być bogata w błonnik. Ta substancja pochodzenia roślinnego nie jest trawiona ani wchłaniana w układzie pokarmowym, dzięki czemu działa on jak „naturalna szczotka”, która pomaga pozbyć się resztek zalegających w jelitach. Dobrym źródłem błonnika są owoce oraz warzywa, a także produkty zbożowe, w szczególności razowe i pełnoziarniste. Błonnik znajduje się także w pestkach i nasionach, wśród których warto wyróżnić len. Błonnik znajdziemy też w specjalnie przygotowanych produktach spożywczych, które sprzedawane są w postaci chrupków oraz płatków błonnikowych. W diecie na zaparcia dla seniora powinny znaleźć się również gruba kasza i otręby. Podczas stosowania diety wysokobłonnikowej należy spożywać duże ilości wody, gdyż przy jej niedoborze może dojść do pogorszenia problemu z zaparciami.
W problemach z zatwardzeniem u seniora pomocne są również zioła na zaparcia. Korzystne działanie w kierunku rozwiązania problemów z zatwardzeniem przynoszą przede wszystkim kora kruszyny pobudzająca perystaltykę jelit oraz senes przyspieszający defekację, dzięki zawartym w nim związkom o działaniach przeczyszczających. W aptekach można znaleźć też inne propozycje leków na zaparcia, jednak warto po nie sięgać dopiero w ostateczności po konsultacji z lekarzem i ściśle trzymać się określonych zaleconych dawek.
Zaparcia u osób starszych to uciążliwy problem, który nieleczony może doprowadzić do szeregu katastrofalnych dla zdrowia skutków. Przy leczeniu zaparć warto wykorzystywać domowe sposoby, ale jeśli problem trwa długo, a ból nasila się, wtedy zdecydowanie trzeba udać się do lekarza, aby uniknąć dalszych problemów i przynieść ulgę podopiecznemu.